7 Kasım 2016 Pazartesi

Kurt Gölü - Kitap Yorumu          Kitap Adı: Kurt Gölü

          Özgün Adı: Wolf Lake

          Yazar: John Verdon

          Çeviren: Ender Nail

          Yayınevi: Koridor Yayıncılık

          Basım Yılı: 2016

          Sayfa Sayısı: 472

          Puan: 4,5/5
Tanıtım Bülteninden:

     Gördüğünüz bir kabus, cinayet silahı olarak kullanılabilir mi? 

     Ülkenin farklı yerlerinde yaşayan dört kişinin tek ortak noktası; aynı rüyayı gördüklerini ve bu rüyada kurt başlı bir hançerle öldürüldüklerini söylemiş olmalarıdır. Dördü de bu ifadelerinden hemen sonra, bilekleri kesilmiş halde bulunur ve yanı başlarında hepsini ölüme götüren kurt başlı bir hançer duruyordur. Onları intihara götüren bu kabuslar mıydı?

     Bir anda tüm dikkatler, ürkütücü atmosfere sahip Kurt Gölü diye bilinen yerde, hipnoz terapileri yapan Psikolog Richard Hammond'a yönelir. Her bir kurban ölmeden kısa bir süre önce Hammond ile Kurt Gölü'nde hipnoz terapisi görmüştür.

     Kurt Gölü'nün şeytani esrarengizliğinde en az onu tuzağa düşüren kar fırtınası kadar acımasız olan düşmanları, ne pahasına olursa olsun Gurney'i gerçeklerden uzak tutmaya kararlıdırlar. Duygusal açıdan kırılma noktasına gelen Gurney, şimdiye kadarki en korkunç düşmanı ile kendini ölümcül bir oyunun içinde bulur.      Kurt Gölü'nü dün bitirdim. John Verdon'dan okuduğum ilk kitaptı. Öğrendiğim kadarıyla da Gurney karakterini takip eden, Sherlock Holmes tadında bir seriymiş. Ama seriler bağlantılı olmadığı için sıralama çok fark etmiyor sanırım.

     Konusu tanıtım bülteninde gayet güzel açıklanmış o yüzden ben denemeyeceğim. "Katil kim?" soru bu.     Bu aralar durmadan dedektif, gizem, araştırma konseptli dizi, film ve kitaplar aradığım için mükemmel bir zamanlamayla geldi bu kitap. 
     Kitapta oluşturulan olay kurgusu gerçekten çok yoğun ve çok katmanlı. "Aa katil uşakmış" ya da "katil bahçıvanmış" gibi basit bir olay ya da sonuç yok. Olaylar ilerleyip cevapsız sorular arttıkça koltuğun kenarına tünedim resmen. Sonuca yaklaştıkça kalp atışlarım hızlandı ve heyecanım daha da arttı. Çok uzun bir süre hiçbir tahmin yürütemedim zaten. 

     Başıyla, sonuyla gerçekten çok tatmin edici, zekice yazılmış ve kurgulanmış bir kitaptı. Zaten Vernon yazar olarak kendisini kanıtlamış biri. Ben de polisiye ya da gizem severlere ve bulmaca çözmek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...