8 Eylül 2015 Salı

Her Gün - Kitap Yorumu

    Kitap Adı: Her Gün

    Özgün Adı: Every Day

    Yazar: David Levithan

    Yayınevi: Pegasus Yayınları

    Tür: Genç-Yetişkin/Fantastik

    Sayfa Sayısı: 335

    Basım Yılı: Temmuz 2015

                                 

Kapak:

     Kapak kitabın konusunu güzel temsil ediyor. 
 UYARI!!: Kitabın rengi beyaz çikolatayı anımsatıyor :)

Konusu:


Her gün farklı bir bedende.
Her gün farklı bir hayatta.
Her gün aynı kıza aşık.

     A, her gün farklı bir insanın bedeninde uyanmaktadır. Nedenini bilmemesine rağmen duruma uyum sağlamayı başarmıştır. Kendisine bazı sınırlar koymuştur; hiçbir vücudun hayatında büyük bir değişikliğe sebep olmamalı.
     Justin' in vücudunda uyandığında Rhiannon ile tanışır ve ona aşık olur. Ondan sonraki günler de Rhiannon' a ulaşmaya ve bir ilişki kurmaya çalışır.

Yorum:

     David Levithan bu kitabında da cinsiyet kavramına farklı bir açıdan yaklaşıyor. Ana karakterimiz A'nın bir cinsiyeti yok. O sadece kendisi. Yazarın bu düşüncesi, cinsiyeti önemsi kılması benim çok hoşuma gitti.
     Kitap ne kadar doğa üstü bir olay üzerine kurulmuş olsa da karakterler, çevreleri, aldıkları kararlar gerçekten çok gerçekçi ve mantıklıydı. Diğer genç-yetişkin kitaplardaki gibi abartılı mükemmel karakterler, verilen çok saçma kararlar yoktu. Karakterler gerçekti.
     Yazarın dili de konu da akıp gidiyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum kitabı.

     Kitabın sonuna kadar anlamadığım şey bunun da bir seri olduğuydu. Neden her kitap artık seri olmak zorunda? Konuyu bir şekilde toparlayıp kitaba son verilmiş olsaydı kitap kesinlikle MÜKEMMEL olacaktı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...