30 Haziran 2016 Perşembe

Havaalanında Bir Hafta - Kitap Yorumu          Kitap Adı: Havaalanında Bir Hafta: Bir Heathrow Günlüğü

          Özgün Adı: A Week at the Airport: A Heathrow Diary

          Yazar: Alain de Botton

          Yayınevi: Sel Yayıncılık

          Basım Yılı: 2009

          Sayfa Sayısı: 112

          Puan: 3/5
Tanıtım Bülteninden:

     Alain de Botton, sıradan görünen günlük yaşamımıza öyle bir bakış açısı getirdi ki bu evrensel ışık dünyada yirmi beşten fazla dili, ülkeyi aydınlattı. Türk okurları da onun her yazdığını, her söylediğini çok sevdi; Alain de Botton'un tüm kitapları Sel Yayıncılık tarafından Türkçede yayımlandı. Yazarın son kitabı Havaalanında Bir Hafta da yurtdışında yayınlandıktan kısa bir süre sonra Türkiyeli okurlarla buluştu. 

     Bu kez Londra'daki Heathrow Havaalanı'nda her gün yaşanan koşturmacanın, buluşmaların ve ayrılmaların izini sürüyor yazar. Havaalanında Bir Hafta'yı yanınıza alıp sokağa çıkın. Bir havaalanına, vapur iskelesine, tren ya da otobüs garına gidin. Bu kitabı buluşan ve ayrılan insanların, gelen ve giden yolcuların arasında okuyun.

     Havaalanında Bir Hafta'nın konusu için adı üzerinde diyebilirim. Yazar Heathrow Havaalanı'nı bir hafta gözlemleyerek bu kitabı oluşturuyor.
     Kitapta gelen ve giden yolcuların yanında, yazarın hep havaalanında bulunan çalışanları ve hatta havaalanının kendisini de anlatımına dahil etmesi çok hoşuma gitti.     Kitap dört ana bölümden oluşuyor:

  1. Yaklaşma
  2. Gidiş
  3. Gümrüksüz Saha
  4. Geliş
     Yazarın kitabı bölümlere ayırma şeklini de çok beğendim.

Havaalanına gelişi, yola çıkışı, uçak beklerken gümrüksüz alanda geçirilen zamanı ve yoldan gelinişi ayrı ayrı ele alması çok güzeldi.

     Altını çizdiğim yerler de oldu. Ayrıca kitapta havaalanında çekilmiş fotoğraflara da yer verilmişti. Birkaç örneği de ekliyorum aşağıya:)
     Kitapta beni tek yoran şey bazen paragraf uzunluğunda cümleler bulunmasıydı. Uzun cümlelerin yanında nedense anlatım yüzünden bazen okuduğumu tekrar okumam gerekti. 

     Onun dışında gerçekten çok farklı bir konuya sahip bir kitap :)     
2 yorum:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...